Макс Ферстапен е новиот шампион во Формула 1

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон (Мерцедес) беше на само еден чекор да биде старо-новиот шампион во Формула 1 и по рекорден осми пат ја освои титулата во најбрзиот циркус. Сепак Ферстапен е тој кој се радува на првата титула во кариерата.

Сепак финишот на денешната последната сезонска трка за ГН на Абу Даби донесе неверојатен пресврт за кој уште долго ќе се раскажува. А не одеше речиси ништо во корист на Холанѓанецот во текот на 58-те круга во Абу Даби.

Иако Британецот стартуваше од втората позиција, уште по првиот свиок го претекна директниот противник за титулата – Макс Ферстапен од Ред Бул и до крајот на 58-те круга рутинирано стигна до нова, четврта победа во низа за нова титула.

Првите кругови од трката донесоа најголеми возбудувања затоа што Холанѓанецот се најде во позиција да си го врати првото место, по што дојде до контакт меѓу двајцата возачи, а Хамилтон мораше да излезе од патеката за да го задржа првото место.

Иако Ферстапен тврдеше дека Хамилтон направил повреда на правилата со тоа што ја „пресече“ патеката, сепак помина без санкција.

Откако двајцата првопласирани возачи (ја започнаа денешната трка со по 369,5 поени) ги сменија пневматиците, клупскиот колега на Ферстапен, Серхио Перез се обидуваше да го забави Хамилтон и да му помогне на Холанѓанецот да дојде до предност, но Британецот успеа да го надмине „ризичното“ возење на Мексиканецот и повторно ја заземе лидерската позиција на трката што потоа не ја испушташе се до самиот финиш.

💥 SAFETY CAR !!! LE CRASH DE LATIFI !!! TOUT EST À REFAIRE !!! À 4 TOURS DE L’ARRIVÉE ! VERSTAPPEN EST AUX STANDS !!! Hamilton va-t-il rentrer ?

— RMC Sport (@RMCsport) December 12, 2021

Откако Николас Латифи се удри во заштитниот ѕид во 53 круг, заштитното возило мораше да излезе на патеката, па Хамилтон остана со стари гуми, со нив возеше повеќе од 40 круга, а Ферстапен со нови пневматици.

Drama RT @TSN_Sports: VERSTAPPEN WINS THE WORLD CHAMPIONSHIP!!

WHAT A FINISH!!!! HE’S DONE IT!!!

A last lap pass decides the title. What a season.#F1 #AbuDhabiGP pic.twitter.com/MHcvTYIxHd

— PHSports LiveScores (@LiveScoresPH) December 12, 2021

До претпоследниот круг „сејфти кар“ беше на патеката, па во последниот круг Холанѓанецот го мина конкурентот за шампионска титула.

Текстот Макс Ферстапен е новиот шампион во Формула 1 е превземен од МАКФАКС.