Мароко се врати по магичниот гол на аутсајдерите Малави

Во уште еден дуел во кој аутсајдерите направија повеќе од очекувањето, Малави ги намачи Мароко, пред Ашраф Хакими да им донесе четврт-финале од Африканскиот куп на нациите на Мароканците.

Габадињо Манго, фудбалерот на Орландо во МЛС лигата, во 7. минута постигна апсолутно фантастичен гол од 40-тина метри за да ги шокира Мароканците. Тие се вратија во живот со голот на ѕвездата на Севилја, Јусеф Ен Несири во финишот на полувремето, пред фудбалерот на ПСЖ, Ашраф Хакими во 70. минута да ги постави конечните 2:1 со исто така прекрасен гол од слободен удар.

ОСМИНАФИНАЛЕ, АФЦОН 2022

Мароко – Малави 2:1

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, АФЦОН 2022

Буркина Фасо – Тунис

Гамбија – Камерун

Сенегал – Мали/Екваторска Гвинеја

Брег на Слонова Коска/Египет – Мароко

Ladies and gentlemen, our own Gabadinho Mhango😍#MarocMalawi #AFCON2021 #can2021#orlandopirates pic.twitter.com/TQgNLozhTe

— Joseph Bertrand (@JoBertrand19) January 25, 2022

Pega esse golaço de Achraf Hakimi que vai colocando Marrocos por enquanto nas quartas de final da Copa Africana de Nações.pic.twitter.com/4HLGl3KtBP

— Isac dos Anjos (@isacdosanjos23) January 25, 2022

Текстот Мароко се врати по магичниот гол на аутсајдерите Малави е превземен од МАКФАКС.