На Партизан не му беше доволно голчиштето на Урошевиќ

Партизан не успеа да изддржи за победа кај фаворитот Гент во четвртото коло во Конференциската лига на УЕФА, одигрувајќи 1:1 и задржувајќи го второто место на табелата во групата Б.

И покрај тоа што домаќините имаа повеќе од играта, Партизан дојде во водство во 66. минута од мечот по фантастичниот гол на Слободан Урошевиќ од работ на пеналтикот. Гент израмни во 80. минута преку замената Тисудали.

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА ЕВРОПА, 4.КОЛО

ГРУПА А

ЛАСК Линц – Алашкерт 2:0

Макаби Тел Авив – ХЈК Хелсинки 3:0

ГРУПА Б

Флора – Анортозис 2:2

Гент – Партизан 1:1

ГРУПА Ц

Зорја Луханск – ЦСКА Софија 2:0

ГРУПА Д

АЗ Алкмар – ЦФР Клуж 2:0

Рандерс – Јаблонец 2:2

ГРУПА Ф

Линколн – Слован Братислава 1:4

ГРУПА Х

Каират Алмати – Карабаг 1:2

Омонија – Базел 1:1

Текстот На Партизан не му беше доволно голчиштето на Урошевиќ е превземен од МАКФАКС.