Најава за возбудлив викенд – Хамилтон за 0.056 секунди пред Ферстапен на првиот тест во Џеда

Пред првата Ф1 трка во историјата во Џеда, Саудиска Арабија, ривалите за освојувањето на титулата, Луис Хамилтон во Мерцедес и Макс Ферстапен во Ред бул најавија интересна битка, откако шампионот Хамилтон беше за само 0.056 секунди побрз од Ферстапен во првиот тренинг.

Разликата во генерален пласман пред последните две трки од сезоната, овој викенд во Саудиска Арабија и следниот во Абу Даби е само 8 поени во плус за Холанѓанецот Ферстапен, но Мерцедес на последните неколку трки покажаа дека имаат најбрз болид и со Хамилтон зад воланот неизвесноста е огромна.

Full classification from FP1 in Jeddah 👇

Very little to choose between our title contenders! #SaudiArabianGP 🇸🇦 #F1 pic.twitter.com/msr5WnyQU9

— Formula 1 (@F1) December 3, 2021

AS IT STANDS 🏆👀@Max33Verstappen can clinch the championship this weekend if he outscores Lewis Hamilton by 18 points#SaudiArabianGP 🇸🇦 #F1 pic.twitter.com/DS7FIyTdMN

— Formula 1 (@F1) December 3, 2021

Текстот Најава за возбудлив викенд – Хамилтон за 0.056 секунди пред Ферстапен на првиот тест во Џеда е превземен од МАКФАКС.