Најмалку 19 загинати во експлозиите во Кабул

Најмалку 19 лица загинаа денеска, а 50 се повредени во експлозиите во центарот на Кабул.

Explosion followed by gunfire in Kabul 400 bed Hospital. pic.twitter.com/0DkgIPgkIm

— Jawad Jalali (@JawadJalali) November 2, 2021

Двете експлозии одекнаа недалеку од болницата Мохамед Дауд Кан.

Првата експлозија се случи на контролниот пункт на влезот во болницата, а втората неколку минути подоцна недалеку од таму.

Се слушнало и пукање меѓу двете експлозии.

Текстот Најмалку 19 загинати во експлозиите во Кабул е превземен од МАКФАКС.