Наполи емотивно го одбележија роденденот на Марадона

Наполи и неговите навивачи не го заборавија Диего Марадона, откако го одбележаа тоа што требаше да биде 61. роденден на аргентинската фудбалска легенда.

„На овој ден во 1960 година, беше роден најголемиот на сите времиња. Среќен роденден Диего! Марадона 1960 – бесконечност“, напишаа од Наполи на социјалните мрежи.

Наполи исто така потврдија дека ќе имаат посебен дрес на мечот на 28 ноември против Лацио, со ликот на Марадона, во знак на одбележување на годишнината од неговата смрт, откако не беа поканети да играат на „Марадона купот“ во Саудиска Арабија, каде што ќе се сретнат уште два поранешни клубови на Диего, Бока јуниорс и Барселона.

Oggi, nel 1960, nasceva il più grande.⁰Buon compleanno, Diego!#Maradona 1960 – ♾

💙 #ForzaNapoliSempre pic.twitter.com/1OgopPOZhy

— Official SSC Napoli (@sscnapoli) October 30, 2021

30 ottobre… La storia ti ricorda in ETERNO. Scolpita nei nostri cuori.#Maradona 1960 – ♾

💙 #ForzaNapoliSempre pic.twitter.com/BcXnEQ0kH6

— Official SSC Napoli (@sscnapoli) October 30, 2021

Текстот Наполи емотивно го одбележија роденденот на Марадона е превземен од МАКФАКС.