Народни републики Доњецк и Луганск: Украина гранатира цивилни згради, има жртви

Во градот Горловка, украинско училиште беше погодено од украинско гранатирање, при што загинаа двајца наставници, еден цивил е ранет во градот Доњецк, додека во Луганск се регистрирани 33 напади на 10 населени места, соопштија властите на самопрогласените републики.

Училиште беше погодено, а двајца наставници загинаа во напад на украинските сили врз градот Горловка во Доњецката Народна Република (ДНР), изјави шефот на локалната власт Игор Прихотко, пренесува РИА Новости.

Во соопштението на Народната полиција на ДНР се прецизира и дека едно лице е рането во гранатирањето во киевската област Доњецк и дека е пренесено во болница во тешка состојба, пренесува ТАС С.

Текстот Народни републики Доњецк и Луганск: Украина гранатира цивилни згради, има жртви е превземен од МАКФАКС.