Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово – 12, Кавадарци – 5, Прилеп и Битола – по 3, Велес, Кичево, Кочани, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Струмица, Виница и Кратово – по 1.

Регистрирани сe 408 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 179, Тетово – 23, Куманово – 22, Струмица – 19, Штип – 17, Кавадарци – 15, Кичево – 14, Прилеп и Велес – по 12, Кочани и Дебар – по 11, Радовиш и Берово – по 9, Битола и Ресен – по 7, Свети Николе – 6, Кратово и Гостивар – по 5, Крива Паланка, Гевгелија и Валандово – по 4, Неготино и Делчево – по 3, Пехчево – 2, Охрид, Пробиштип, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 12 починати лица: 10 починати лица од Скопје (90, 90, 82, 74, 73, 73, 71, 67, 67 и 53), по едно починато лице од Штип (84) и Валандово (30). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.967 теста преку: ИЈЗ – 22, ЦЈЗ Скопје – 10, ЦЈЗ Битола – 0, ЦЈЗ Прилеп – 0, ЦЈЗ Тетово – 0, ЦЈЗ Куманово – 15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 41, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 84, „Авицена“ – 105, „Биотек“ – 155, „Систина“ – 76, лабораторија „Лаор“ – 0, „Синлаб“ – 0, „Ремедика“ – 0, „Плодност“ – 0, „Генеа“ – 0, „Никоб лаб“ – 359, „ВФВ медикал“ – 22, „Ели медика“ – 34, „Ројал медика“ – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.044.

Досега во земјата се направени вкупно 1.254.061 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 187.068 бројката на оздравени пациенти е 167.810, на починати е 6.472, а бројот на активни случаи изнесува 12.786.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 81.122, Активни 5.761
Куманово 11.031, Активни 904
Тетово 10.747, Активни 994
Прилеп 8.909, Активни 275
Гостивар 7.922, Активни 525
Битола 6.941, Активни 245
Велес 6.037, Активни 284
Охрид 5.817, Активни 667
Кавадарци 5.744, Активни 195
Струмица 5.613, Активни 500
Штип 5.562, Активни 238
Кичево 3.877, Активни 433
Струга 3.755, Активни 638
Кочани 3.134, Активни 128
Гевгелија 2.355, Активни 73
Неготино 2.295, Активни 39
Свети Николе 1.824, Активни 105
Ресен 1.508, Активни 102
Радовиш 1.477, Активни 110
Дебар 1.442, Активни 133
Крива Паланка 1.350, Активни 51
Берово 1.193, Активни 39
Делчево 1.108, Активни 65
Виница 1.006, Активни 45
Пробиштип 895, Активни 43
Валандово 785, Активни 28
Богданци 543, Активни 19
Кратово 527, Активни 50
Крушево 518, Активни 15
Македонски Брод 461, Активни 31
Демир Хисар 423, Активни 14
Демир Капија 406, Активни 4
Пехчево 310, Активни 8
Македонска Каменица 292, Активни 21
Дојран 139, Активни 4

Текстот Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе е превземен од МАКФАКС.