Нови 593 заболени од коронавирус, починале 14

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.391 тестирање, а регистрирани се 593 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 272, Куманово и Прилеп – по 39, Битола – 38, Велес – 27, Кавадарци – 25, Кочани – 22, Крива Паланка – 21, Тетово – 20, Штип – 15, Кичево – 10, Неготино и Пробиштип – по 8, Кратово – 7, Радовиш и Делчево – по 6, Демир Хисар – 5, Берово и Валандово – по 4, Гостивар и Гевгелија – по 3, Струмица и Крушево – по 2, Охрид, Струга, Свети Николе, Ресен, Македонски Брод, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Регистрирани сe 415 оздравени пациент, и тоа од: Скопје – 253, Прилеп – 23, Куманово – 21, Велес – 19, Тетово – 12, Кочани – 11, Крива Паланка, Штип и Пробиштип – по 9, Кавадарци и Струмица – по 8, Свети Николе – 6, Богданци – 5, Битола и Радовиш – по 4, Неготино – 3, Гевгелија и Виница – по 2, Кратово, Делчево, Демир Хисар, Валандово, Гостивар , Ресен и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 4 од Скопје (70, 71, 84 и 85), по едно починато лице од Гостивар (77), Кавадарци (81), Прилеп (83), Охрид (81), Кочани (72) и Штип (78). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се четири починати лица со датум на смрт од 22.10.2021 до 30.10.2021. Регистрирани се по едно починато лице од Свети Николе, Крива Паланка, Прилеп и Штип на возраст од 46 до 87 години, од кои две се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Направени се 3.391 тест преку: ИЈЗ – 294, ЦЈЗ Скопје – 71, ЦЈЗ Битола – 62, ЦЈЗ Прилеп – 59, ЦЈЗ Тетово – 63, ЦЈЗ Куманово – 62, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 14, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 5, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 79, „Авицена“ – 147, „Биотек“ – 207, „Систина“ – 69, лабораторија „Лаор“ – 105, „Синлаб“ – 16, „Ремедика“ – 15, „Плодност“ – 45, „Генеа“ – 10, „Никоб лаб“ – 302, „ВФВ медикал“ – 51, „Ели медика“ – 25, „Ројал медика“ – 7, „Спектра-ММ“ – 12, „Рапид лаб“ – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.671.

Досега во земјата се направени вкупно 1.390.369 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 203.298, бројот на оздравени пациенти е 189.264, на починати е 7.159, а бројот на активни случаи изнесува 6.875.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 89.039, активни 3.414
Куманово 12.334, активни 431
Тетово 11.045, активни 152
Прилеп 9.544, активни 305
Гостивар 8.008, активни 24
Битола 7.503, активни 279
Велес 6.850, активни 329
Кавадарци 6.347, активни 258
Штип 6.198, активни 209
Охрид 6.177, активни 187
Струмица 5.915, активни 113
Кичево 4.115, активни 80
Струга 3.844, активни 44
Кочани 3.608, активни 182
Гевгелија 2.567, активни 89
Неготино 2.404, активни 56
Свети Николе 2.024, активни 77
Крива Паланка 1.675, активни 151
Радовиш 1.607, активни 51
Ресен 1.596, активни 50
Дебар 1.453, активни 3
Берово 1.261, активни 41
Делчево 1.176, активни 50
Виница 1.094, активни 36
Пробиштип 1.035, активни 67
Валандово 862, активни 28
Кратово 657, активни 37
Богданци 586, активни 19
Крушево 551, активни 15
Демир Хисар 499, активни 44
Македонски Брод 478, активни 3
Демир Капија 410, активен 1
Македонска Каменица 362, активни 38
Пехчево 324, активни 5
Дојран 150, активни 7

Текстот Нови 593 заболени од коронавирус, починале 14 е превземен од МАКФАКС.