Од ВАР соба Луис Енрике го објави спискот на Шпанија

Шпанскиот селектор Луис Енрика го објави списокот на Шпанија за последните два квалификациски натпревари. Шпанија во последните две кола мора да ги победи Грција во Атина и Шведска на домашен терен за да го обезбеди првото место во групата.

Селекторот Ентрике на необичен начин го објави списокот. Сцената во која тој седи во ВАР соба и бира еден по еден фудбалер, привлече големо внимание на социјалните мрежи.

На спискот ги нема повредените Маркос Љоренте (Атлетико Мадрид), Микел Ојерзабал (Реал Сосиедад) и Џерар Морено (Виљареал).

Во репрезентацијата се вратија левите бекови Џорди Алба (Барселона) и Хосе Гаја (Валенсија), Алваро Мората (Јувентус), Дани Олмо (Лајоциг), Ансу Фати (Барселона) и Карлос Солер (Валенсија). Овие четворица поради повреди не учествуваа на завршниот турнир во Лигата на нации.

Место во ростерот на Енрике има и за Брахим Дијаз од Милан и Пабло Форналс од Вест Хем.

🚨📺 ¡¡NO CAMBIES DE CANAL!!

🙋🏻‍♂️🔴🟢 @LUISENRIQUE21 se pone a los mandos de la sala VOR de la Ciudad del Fútbol de Las Rozas para mostraros en las pantallas a los 2⃣5⃣ seleccionados para disputar los DECISIVOS partidos ante Grecia y Suecia.

💪🏻 ¡¡#VamosEspaña🇪🇸!! #Catar2022 pic.twitter.com/Kt4uWMxL12

— Selección Española de Fútbol (@SeFutbol) November 5, 2021

Текстот Од ВАР соба Луис Енрике го објави спискот на Шпанија е превземен од МАКФАКС.