Османи: Го осудуваме рускиот напад и сме со Украина во овие тешки времиња

Денешната одлука на Кремљ за военa акција на руските сили не е ништо помалку од акт на агресија и почеток на војна против Украина, акти кои ги осудуваме на најсилен можен начин, напиша на „Твитер“ министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Tdy’s decision of #Kremlin tgtr w/ the military actions by Russia’s military forces are nothing less than an act of aggression & start of a war against #Ukraine, acts that we condemn in the strongest possible terms. In these difficult times we #StandWithUkraine@DmytroKuleba

— Bujar Osmani (@Bujar_O) February 24, 2022

„Во овие тешки времиња ние сме со Украина“, додава министерот во објавата.

Текстот Османи: Го осудуваме рускиот напад и сме со Украина во овие тешки времиња е превземен од МАКФАКС.