Пике ќе се пензионира по завршувањето на сезоната

Фудбалерот на Барселона, Џерар Пике, по завршувањето на кариерата ќе замине во пензија. Шпанските медиуми тврдат дека својата намера тој веќе им ја соопштил на тренерот Чави и претседателот Џоан Лапорта.

Пике има договор со Барселона до 30.јуни 2024 година. Наводно, би се откажал од намерата само доколку Чави го убеди дека му е потребен во тимот. Во тој случај тој би се согласил да игра за минимална плата.

Пике е играч на Барселона од 2008 година, кога се врати во клубот од Манчестер јунајтед. Со клубот и репрезентацијата ги освои сите можни титули.

Текстот Пике ќе се пензионира по завршувањето на сезоната е превземен од МАКФАКС.