Полицијата нема да ги истражува собирите во резиденцијата на Џонсон

Британската полиција нема да ги истражува собирите во резиденцијата на премиерот Борис Џонсон за време на карантинот, освен ако внатрешната владина истрага не најде докази за потенцијални злосторства, се вели во денешното соопштение на Метрополитенската полиција.

Сепак, британските медиуми оценуваат дека позицијата на премиерот Борис Џонсон е доведена во прашање откако британскиот премиер се соочи со повици од неговата Конзервативна партија да поднесе оставка.

Таквата покана следува по признанието на Џонсон дека присуствувал на забава во неговата официјална резиденција за време на карантинот, според „Ројтерс“.

Како одговор на барањата на противникот за негова оставка, Џонсон рече дека луѓето мора да го чекаат исходот од внатрешната истрага спроведена од високиот државен службеник Сју Греј, чиј извештај се очекува во следните две недели.

Вчера, Џонсон испрати искрено извинување за собирот во Даунинг стрит во мај 2020 година наведувајќи во парламентот дека го разбира гневот на јавноста поради тоа откритие.

Текстот Полицијата нема да ги истражува собирите во резиденцијата на Џонсон е превземен од МАКФАКС.