Поради појава на магла намалена видливост на патот Крива Паланка-граничен премин Деве Баир

Поради појава на магла до 50 метри има намалена видливост на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, соопшти АМСМ.

На патниот правец Тетово – Попова Шапка и патниот правец Крак Маврово – Жировница има забрана за камиони и автобуси, а за останатите е задолжителна употребата на зимска опрема.

Патниот правец Македонски Брод – Скопје (кај с.Близанско) е блокиран за сообраќај за сите возила, поради одрон на патот.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Поради голем број на одрони на патните правци Делчево-Кочани, Делчево-Пехчево и Делчево-г.п.Делчево се препорачува да не се користат овие патни правци без поголема потреба.

На патниот правец А2 Струга – Ќафасан, од бензинска пумпа ОКТА до излез на с. Франгово кај месноста Добра вода, поради оштетувања на коловозот брзината се ограничува на 40 км/ч.

Патниот правец Куманово – г. п. Белановце, помеѓу с. Алашевце и с. Извор е затворен за сообраќај за сите видови на возила поради замрзнат пат.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, е затворен за сообраќај за сите видови на возила, од 15.11.2021 до 01.04.2022. Од охридска страна, сообраќајот ќе се одвива до месноста Корита.

Од 15.11.2021 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2022 година.

Текстот Поради појава на магла намалена видливост на патот Крива Паланка-граничен премин Деве Баир е превземен од МАКФАКС.