Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат со парче пица на улица, наместо богата вечера во рестораните во Њујорк.

Токму вака бразилскиот претседател Жаир Болсонаро вечераше во Њујорк првата ноќ, бидејќи таму, според важечките мерки поради пандемијата, никој не смее да влезе во градските ресторани без доказ за вакцинација против Ковид-19, пренесува Ројтерс.

Болсонаро и неговите министри имаа парчиња пица и газирани пијалаци среде улица во неделата кога пристигнаа лично на состанокот на Генералното собрание на Обединетите нации.

Бразилскиот претседател вчера се состана со британскиот премиер Борис Џонсон, кој пред билатералната средба забележа: „Фала на сите, набавете вакцини на „Астра Зенека“.

Потоа тој му рече на Болсонаро дека примил две дози од вакцината. На таа забелешка, Болсонаро се смееше и рече „не јас“, додека покажуваше на себе.

Еден член на неговата делегација, кој пристигна во Њујорк една недела пред претседателот, оттогаш е позитивен на КОВИД-19. Тој е сместен во карантин во хотел во Њујорк.

Болсонаро, кој беше гласен во отфрлањето на сериозноста на вирусот, беше позитивен во јули минатата година. Тој претходно ја опиша болеста како ништо повеќе од „мал грип“ и тврди дека неговото минато како спортист ќе го направи имун на најлошите симптоми.

Текстот Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица е превземен од МАКФАКС.