Претседателот на Европскиот парламент хоспитализиран поради пневмонија

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, изминатите неколку дена ги помина во болница поради пневмонија, изјави денеска неговиот портпарол Роберто Куиoо.

„Претседателот на Европскиот парламент, Сасоли, беше пренесен во болница во Стразбур во средата, 15 септември. По лекарските прегледи, било утврдено дека има пневмонија и третманот почнал веднаш. Тој е во добра состојба“, изјави Куиoо.

Како резултат на тоа, тој отсуствуваше минатата недела кога шефицата на ЕУ, Урсула фон дер Лаен, го одржа својот говор за состојбата на Европската Унија во парламентот – една од главните годишни ставки во политичкиот календар на блокот.

Тестовите на Ковид-19 биле негативни откако 65-годишниот Сасоли се пожалил на треска.

Текстот Претседателот на Европскиот парламент хоспитализиран поради пневмонија е превземен од МАКФАКС.