Принцот Ендру остана без титула поради судење за злоупотреба на малолетничка

Кралицата му ги одзеде сите кралски и воени титули на принцот Ендру поради тужбата што против него ја поднесе Вирџинија Џуфре, жената што тврди дека принцот ја малтретирал кога била малолетна.

Во соопштението од Бакингемската палата се вели: „Со одобрение и согласност на кралицата, воената припадност и кралското покровителство на војводата од Јорк ѝ се вратени на кралицата“.

Војводата од Јорк повеќе нема да презема никакви јавни должности и се брани во овој случај како приватен граѓанин.

Да потсетиме, американскиот суд вчера ја отфрли жалбата на принцот Ендру и против него сѐ уште е активно обвинение за сексуална злоупотреба на малолетник. Тој беше тужен од Вирџинија Џуфре, која тврди дека принцот сексуално ја вознемирувал кога имала 17 години.

Во тужбата навела дека покојниот Џефри Епштајн тргувал со нејзиното тело и ја принудувал на секс со нејзините пријатели, меѓу кои бил и принцот, пишува Си-ен-ен.

Таа тврди дека Ендру ја малтретирал и во куќата на Епштајн на Менхетн и на неговиот приватен остров на Американските Девствени Острови.

Таа додаде дека принцот Ендру бил свесен оти таа во тоа време била малолетна.

Текстот Принцот Ендру остана без титула поради судење за злоупотреба на малолетничка е превземен од МАКФАКС.