Радикалниот дизајн на Ред бул го привлече вниманието на шоуто во Барселона

РБ18-болидот на Ред бул рејсинг беше криен од очите на јавноста до денешниот почеток на зимското тестирање во Барселона, но сега е јасно дека нивниот радикален дизајн го привлече вниманието уште на првиот ден.

Особено интересно за сите ривали, вклучувајќи го и Луис Хамилтон, беа необичните широки странични крилца на болидот, дизајн каков што нема ниту еден друг болид во новата ера на Ф1-шампионатот.

Секако, бидејќи се работи на дизајн на Адријан Њуи, креатор на шампионски болиди за Вилијамс, Мекларен и на Ред бул, следува анализа кај ривалите и можно копирање.

this pov 😭😭
pic.twitter.com/1s3D7l6Pt0

— iesh🍒 (@brocedes) February 23, 2022

Mira el corte debajo del la entrsds del pontón, increíble.

Note the huge undercut on the sidepod . Amazing
👁👁👁👁👁👁👁 pic.twitter.com/mx7EgWuPz3

— Albert Fabrega (@AlbertFabrega) February 23, 2022

Primeras fotos del RB18. Mirad el pontón 👁👁

First pictures of the RB18 . See the sidepod 👁👁 pic.twitter.com/n5gfMZqmWV

— Albert Fabrega (@AlbertFabrega) February 23, 2022

El ala delantera del @redbullracing RB18

Red Bull RB18 front wing pic.twitter.com/LFN8bJrYTK

— Albert Fabrega (@AlbertFabrega) February 23, 2022

Текстот Радикалниот дизајн на Ред бул го привлече вниманието на шоуто во Барселона е превземен од МАКФАКС.