Рагник прво ќе го тренира Јунајтед, потоа ќе биде консултант

Манчестер јунајтед, во текот на денот, ќе го промовира Ралф Рагник во нов менаџер на тимот. Германецот ќе биде привремено решение, ќе ги предводи „црвените ѓаволи“ до јуни.

Откако ќе му заврши договорот, Рагник, ќе остана на „Олд Трафорд“ и во наредните две години и ќе ја има улогата на консултант.

Ќе има влијание врз изборот на новиот менаџер и врз трансфер политиката. Тој ќе реши кој од играчите, чии договори истекувата на крајот од сезоната, ќе останат во клубот.

Рагник на клупата на Јунајтед доаѓа на местото на Оле Гунар Солскјер.

Од отказот на Солскјер до именувањето на Рагник, Јунајтед против Виљареар (2:0) и Челси (1:1) го предводеше Мајкл Керик.

Текстот Рагник прво ќе го тренира Јунајтед, потоа ќе биде консултант е превземен од МАКФАКС.