Ракитиќ се кае што не потпишал за ПСЖ

Иван Ракиќ жали што не кога можел не ја прифатил понудата од ПСЖ. Поранешниот хрватски репрезентативец, ова им го потврдил на новинарите од телевизијата „beIN“, чии сопственик е првиот човек на ПСЖ. Насер Ал Келаифи.

Ракитиќ беше блиску до трансфер во Париз, по завршувањето на Светското првенство во Русија. ПСЖ за неговиот трансфер беа подготвени да плата 50 милиони евра. На крајот тој остана во Барселона, а во ПСЖ пристигна Леандро Паредес од Зенит.

„Сега би сакал да се случи тој трансфер, доколку на ПСЖ им треба играч од средниот ред, Насер или Леонардо можат веднаш да ме побараат! Се шегувам, трансферот тогаш не беше реализиран од повеќе причини. Решив дека ќе бидам среќен доколку останам во Барселона.

По таа сезона, започнаа маките на Ракитиќ во Барселона. Повеќе време минуваше на клупата за резерви отколку на теренот. На крајот ја напушти Барселона и се врати во Севилја.

Текстот Ракитиќ се кае што не потпишал за ПСЖ е превземен од МАКФАКС.