Реал ќе го продолжи договорот со Винисиус Жуниор

Реал Мадрид подготвиле нов договор за Винисиус Жуниор. Бразилецот блеска оваа сезона, заедно Карим Бензема е најдобриот играч на Реал. Винисиус има постигнато седум гола на првите 11 натпревари во Примера. Тој е втор стрелец во лигата, пред него е само соиграчот Бензема.

Реал Мадрид за Винисусис, во 2018 година на Фламенго му платија 45 милиони евра. Бразилецот, со актуелниот договор има годишна плата од 3,5 милиони евра.

Шпанските медиуми тврдат, дека младиот Бразилец ќе добие речиси три пати поголема плата. Кога ќе го потпише новиот договор тој годишно ќе заработува 10 милиони евра.

Текстот Реал ќе го продолжи договорот со Винисиус Жуниор е превземен од МАКФАКС.