Реал со новиот „Бернабеу“ ќе заработува екстра 100 милиони евра годишно

Кога минатата година целиот свет го тресеше глобална пандемија на коронавирус, Реал Мадрид започна со модернизација на својот стадион кој го носи името на клупската легенда Сантијаго Бернабеу.

Пред 2 месеци беа завршени работите на тревникот и на трибините, додека опширните работи се уште се во тек. Тука се вклучува монтажа на покрив кој ќе се поместува , модернизација на внатрешноста, но и ново руво за надворешната фасада.

Навивачите сакаат потполно шаренолик дел од стадионот во внатрешноста, со голем избор на содржини, па планирана е изградба на неколку ресторани – конкретно дури 5. Сето тоа би требало да е готово до декември идната година.

За навивачите да не чекаат во ред за да нарачаат храна и пијалок, се подготвува апликација со која сето тоа ќе можат да го нарачаат и да им биде доставено до местото на трибините каде што се сместени.

Сето тоа би ги зголемило приходите во Кралскиот клуб за петпати, па Реал годишно би заработувал 100-тици милиони евра само од тој сегмент.

💥🏟 Detalles del Nuevo Bernabéu (restauración). ¡Dentro hilo! 🧵

👉 Se preven unos ingresos de 100M€ (x5 a los actuales).

👉 Habrá una app para pedir bebida y comida ‘a domicilio’ (en tu asiento). pic.twitter.com/QBkt0VmROE

— Madrid Sports (@MadridSports_) November 3, 2021

👉 Se barajan restaurantes como: 99 Sushi Bar, La Máquina, Kabuki, Urrechu…

👉 Estarán presentes chefs como: Arzak, Dani García, Dabiz Muñoz, Ángel Muñoz o Martín Berasategui.

👉 El Sky Bar se ha inspirado Seen, situado en Lisboa. pic.twitter.com/058YWNuzh5

— Madrid Sports (@MadridSports_) November 3, 2021

Текстот Реал со новиот „Бернабеу“ ќе заработува екстра 100 милиони евра годишно е превземен од МАКФАКС.