Регистрирани 490 нови случаи на Ковид-19, починаа 9 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.869 тестирања, а регистрирани се 490 нови случаи на Ковид-19:
Скопје – 209, Битола – 42, – , Прилеп – 33, Кавадарци – 30, Велес – 18, Куманово – 17, Ресен – 16, Берово – 14, Кочани – 12, Гевгелија и Делчево – по 10, Тетово и Штип – по 8, Струмица и Крива Паланка – по 7, Радовиш – 6, Кичево и Богдаци – по5, Валандово,Кратово, Македонска Каменица и Пехчево – по 4, Охрид, Свети Николе и Неготино – по 3, Струга и Виница – по 2, Гостивар, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 484 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 233, Битола – 37, Куманово – 28, Кочани – 22, Велес и Гевгелија – по 19, Кавадарци – 18, Штип – 17, Охрид – 15, Тетово – 11, Струмица и Пробиштип – по 9, Кичево – 8, Неготино – 7, Каратово – 6, Свети Николе – 5, Радовиш – 4, Ресен и Богданци – по 3, Струга и Демир Хисар – по 2, Прилеп, Крива Паланка, Валандово, Гостивар, Дебар, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: по 3 од Скопје (85, 75 и 41) и од Штип (91, 86 и 78), 2 од Куманово (88 и 76) и едно починато лице од Берово (75). Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се 6 починати лица со датум на смрт од 25.10.2021 до 20.11.2021. Регистрирани се починати лица од Куманово (1), Велес (1), Штип (1), Струмица (1), Свети Николе (1) и од Демир Хисар (1). Починатите лица се на возраст од 89 до 61, од кои 5 лица се починати во домашни услови, а 1 во болнички услови.

Направени се 2.869 теста преку: ИЈЗ – 320, ЦЈЗ Скопје – 76, ЦЈЗ Битола – 67, ЦЈЗ Прилеп – 36, ЦЈЗ Тетово – 34, ЦЈЗ Куманово – 50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 2, Судска медицина – 2, лабораторија во болницата во Козле – 15, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 8, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 84, „Авицена“ – 162, „Биотек“ – 182, „Систина“ – 73, лабораторија „Лаор“ – 0, „Синлаб“ – 21, „Ремедика“ – 20, „Плодност“ – 55, „Генеа“ – 6, „Никоб лаб“ – 244, „ВФВ медикал“ – 23, „Ели медика“ – 28, „Ројал медика“ – 11, „Спектра-ММ“ – 12, „Рапид лаб“ – 4, „Жан Митрев Струмица“ – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.334.

Досега во земјата се направени вкупно 1.453.084 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 212.865, бројот на оздравени пациенти е 197.120, на починати е 7.464, а бројот на активни случаи изнесува 8.281.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 93.032, Активни 3.831
Куманово 12.778, Активни 267
Тетово 11.276, Активни 153
Прилеп 10.040, Активни 424
Битола 8.406, Активни 671
Гостивар 8.056, Активни 36
Велес 7.216, Активни 354
Кавадарци 6813, Активни 296
Штип 6.517, Активни 198
Охрид 6.358, Активни 255
Струмица 6.040, Активни 145
Кичево 4.211, Активни 93
Кочани 3.928, Активни 213
Струга 3.890, Активни 61
Гевгелија 2.754, Активни 154
Неготино 2.536, Активни 85
Свети Николе 2.087, Активни 66
Крива Паланка 1.846, Активни 149
Ресен 1.705, Активни 101
Радовиш 1.698, Активни 75
Дебар 1.454, Активни 0
Берово 1.387, Активни 96
Делчево 1.338, Активни 130
Виница 1.139, Активни 44
Пробиштип 1.102, Активни 36
Валандово 902, Активни 39
Кратово 749, Активни 69
Богданци 635, Активни 40
Демир Хисар 586, Активни 82
Крушево 575, Активни 24
Македонски Брод 486, Активни 7
Демир Капија 421, Активни 8
Македонска Каменица 399, Активни 61
Пехчево 346, Активни 16
Дојран 159, Активни 2

Текстот Регистрирани 490 нови случаи на Ковид-19, починаа 9 лица е превземен од МАКФАКС.