Руското Министерство за одбрана тврди дека ја презеле контролата врз Украина

Руската војска во тврди дека ја презела контролата врз украинскиот воздушен простор, пишува Си-Ен-Ен.

– Руските воздухопловни сили стекнаа воздушна надмоќ над целата територија на Украина – се вели во соопштението генерал-мајор Игор Конашенков, портпарол на руското Министерство за одбрана.

CNN не може да ја потврди таа изјава.

Од почетокот на војната, руската армија изнесува неточни тврдења за своите воени операции.

Текстот Руското Министерство за одбрана тврди дека ја презеле контролата врз Украина е превземен од МАКФАКС.