СДСМ: Излезе на виделина лагата на Мицкоски, нема ново парламентарно мнозинство

Со месеци Христијан Мицкоски го лажеше народот дека само што не формирал ново парламентарно мнозинство. Вчера излезе на виделина лагата на Мицкоски, ново парламентарно мнозинство нема, соопштија од владејачката СДСМ.

Оттаму потенцираат дека парламентарното мнозинство е стабилно и одговорно кон иднината на државата и народот.

„ Ова парламентарно мнозинство нема да ја става државата на ризик и нема да гласа за брзи предвремени парламентарни избори. Мнозинството ќе се посвети на реформите за државата да продолжи напред во решавање на последиците од пандемијата и во соочување со енергетската криза, и почеток на преговорите со ЕУ.

СДСМ и коалицијата нема да дозволат ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да го загрозуваат Договорот од Преспа, да не втурнат во нови кавги со Грција и другите соседи, да не внесат во конфликт и внатрешна омраза и на тој начин да ја вратат државата назад во темното минато на режимот“ се наведува во соопштението.

Текстот СДСМ: Излезе на виделина лагата на Мицкоски, нема ново парламентарно мнозинство е превземен од МАКФАКС.