Се бара притвор за албанскиот државјанин фатен со 100 килограми дрога во Дебарца

Oхридското Основно јавно обвинителство почна истрага против 38-годишен државјанин на Албанија поради сомнение дека сторил кривичното дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги.

Осомничениот, вчера, околу 20 часот, во Дебарца, бил запрен од полициски службеници додека управувал автомобил „ситроен берлинго“ со албанска регистрација, а во сопственост на друго лице.

При извршен претрес во возилото биле пронајдени 100 килограми марихуана, спакувана во 100 полиетиленски пакувања распределени во 5 најлонски вреќи.

Поради потребата од непречено одвивање на кривичната постапка, јавен обвинител доставил предлог за определување притвор за Албанецот.

Текстот Се бара притвор за албанскиот државјанин фатен со 100 килограми дрога во Дебарца е превземен од МАКФАКС.