Се омажи добитничката на Нобелова награда за мир Малала Јусафзаи

Добитничката на Нобеловата награда за мир и активистка за човекови права Малала Јусафзаи објави дека се омажила за својот партнер Асер Малик на скромна церемонија во Бирмингем.

Малала (24), пакистанска активистка за правото на образование на жените, на својот Твитер профил објави фотографии од венчавката, на кои се гледаат Малик и членовите на нивното семејство.

Today marks a precious day in my life.
Asser and I tied the knot to be partners for life. We celebrated a small nikkah ceremony at home in Birmingham with our families. Please send us your prayers. We are excited to walk together for the journey ahead.
📸: @malinfezehai pic.twitter.com/SNRgm3ufWP

— Malala (@Malala) November 9, 2021

„ Денес е посебен ден во мојот живот, Асер и јас сме посветени да бидеме партнери до крајот на нашите животи. Возбудени сме што ќе одиме заедно на патот што претстои“, напиша Јусафзаи, пренесува АП.

Малала Јусафзаи на 17 години стана најмладата добитничка на Нобелова награда во која било област, кога ја подели Нобеловата награда за мир во 2014 година со индискиот активист за правата на децата Каилаш Сатирахи.

Таа е позната како борец за правото на образование и правата на жените, особено во долината Сват, каде талибанците им забранија на девојчињата да одат на училиште.

Таа беше застрелана на 9 октомври 2012 година, кога напаѓач се качи во училишниот автобус додека се враќаше од училиште и испука два истрели во нејзината глава и вратот.

Одговорноста за нападот ја презедоа талибанците.

По атентатот таа беше во критична состојба, но нејзината здравствена состојба се подобри, па беше префрлена во Бирмингем на понатамошно лекување.

Атентатот покрена поддршка за Малала Јусафзаи ширум светот, а специјалниот пратеник на Обединетите нации за глобално образование, Гордон Браун, започна петиција под слоганот „Јас сум Малала“ со цел до крајот на 2015 година сите деца ширум светот да бидат во училиштата.

Петицијата доведе до тоа Пакистан да ја ратификува првата повелба за правото на образование.

Текстот Се омажи добитничката на Нобелова награда за мир Малала Јусафзаи е превземен од МАКФАКС.