Сепаратистите го бојкотираа референдумот, Нова Каледонија останува француска

Жителите на Нова Каледонија денеска во големо мнозинство гласаа против независност на референдумот за самоопределување, одбележан со рекордна воздржаност, особено по повикот од сепаратистите за бојкот на гласањето, што требаше да го означи крајот на процесот на деколонизација започнат пред повеќе од 30 години.

Од досега пребројаните 90,23 отсто гласачки ливчиња, 96,32 отсто од жителите кои излегле на гласање гласале против независност, објави телевизискиот канал NC 1.

На референдумите одржани на 4 октомври 2020 година и на 4 ноември 2018 година, против независноста се изјасниле 56,7 отсто односно 53,3 отсто од гласачите.

До недела до 17 часот на гласање излегле 41,60 отсто од населението, наспроти 73,68 отсто во 2018 година и 79,63 отсто во 2020.

Поддржувачите на независноста најавија дека нема да излезат на гласање, објаснувајќи дека е невозможно да се организира фер кампања со оглед на тоа што архипелагот е погоден од ковид-пандемијата од септември, што, според нив, може да го загрози слободното изразување.

Повикувајќи на смиреност, Ивон Кона, претседател на собранието одговорно за заштита на обичаите и идентитетот на домородните меланезиски жители на Нова Каледонија, ги замоли овие граѓани и каледонските прогресивци со неизлегување на гласачките места да го одбележат денешниот национален ден.

Текстот Сепаратистите го бојкотираа референдумот, Нова Каледонија останува француска е превземен од МАКФАКС.