Шек е најголемата легенда – им купи лаптопи на куп деца

Шекил О’Нил е еден од најголемите НБА играчи во историјата, успешен бизнисмен, но како што уште еднаш покажа многу голем човек, и тоа не зборуваме за височината.

Четирикратниот НБА шампион неодамна потроши 200.000 долари да ги реновираат тениските терени во комплексот „Дулитл“ во Лас Вегас, и во исто време, даде ветување дека ќе им купи на сите присутни деца лаптоп доколку еден од нив успее да го погоди слободното фрлање (сегмент во кој тој не беше најдобриот на светот).

.@Shaq (and IcyHot) not only donated 200k to renovate the courts at the Doolittle Complex.

He then said if this kid makes the FT everyone gets a free laptop.

This man is a treasure. pic.twitter.com/KJph9w2ZAl

— Kevaney Martin (@KevaneyMartin) October 24, 2021

Шек вели дека секогаш сакал да биде филантроп бидејќи го така го научил неговиот татко, кој постојано донирал и помагал и покрај тоа што семејството не било во благосостојба.

„Го правам ова бидејќи така сум научен. Кога ќе видам семејство, сакам да им дадам причина за насмевка еден ден. Нема подобро нешто. Еднаш татко ми нашите хамбургери кои ги купи ги даде на еден бездомник-ветеран. Потоа ми кажа: ‘Ако некогаш успееш во животот, мораш да помогнеш на тие кои им е потребно’“, изјави Шекил.

Капа долу, мајсторе!

Шек е легенда – одбил 40 милиони од „Рибок“ за да прави евтини патики

Текстот Шек е најголемата легенда – им купи лаптопи на куп деца е превземен од МАКФАКС.