ШОК! Поранешниот ШЕФ ПРВ ПАТ ОТКРИВА КАКО СЕ УНИШТИЛЕ ДОКАЗИТЕ ЗА УБИСТВОТО на пејачката Јелена не била убиена со тап предмет

Жарко Поповиќ, поранешниот шеф на одделението за крвен криминал откри шокантни детали за смртта на пејачката Јелена Марјановиќ.

  • Марјановиќ тој ден дојде во нашата служба да го пријави исчезнувањето на сопругата, а неговата приказна беше прилично нелогична. Јас тогаш бев началник на Одделот за истражни и оперативни работи на белградската полиција и веднаш го известив началникот на Третото одделение дека имаме човек со сомнителна и нелогична приказна. Дошол и кажал дека излегол да шета по насипот со сопругата и ќерката. Тој вели: „Таа трчаше пред нас, а јас ја држев ќерка ми за раце и лесно ја следевме. Таа во еден момент исчезна“. Крај. Мислам дека неговите колеги тогаш му одредиле притвор од 48 часа без многу докази и факти – изјави Поповиќ во утринската програма на Хепи телевизија.

Тој објаснува дека ако некој е задржан 48 часа и не се најдат докази, приведениот мора да биде ослободен од притвор, а повеќе не може да биде притворен за истата работа. Тој вели дека целата приказна за Зоран Марјановиќ му била нелогична и мистериозна.

-Тоа беше првата голема грешка. Ослободен е по 48 часа. Во мојата прва следна смена беше пријавено дека во тој канал е пронајдено тело. Претпоставувавме дека е тоа, но во полиција треба да се уверите врз основа на фактите. Се обратив до обвинителот и ни кажаа дека го правиме тоа. Испратив екипа на местото на настанот, надвор беше 30 степени тој ден. Пожарникарите го извлекле нејзиното тело од водата и ја ставиле во лежечка положба покрај каналот. Една колешка ми кажа што се случува, немаше видливи повреди на телото. При киднапирањето било утврдено дека била жива фрлена во каналот, бидејќи стомакот и белите дробови и биле полни со вода, па дишела под вода кога ја фрлиле во каналот. Официјално, како причина за смртта може да се напише дека смртта настанала од гушење, гушење за кое придонеле повредите, бидејќи да не била толку тешко повредена во главата, можела да излезе од каналот – вели Поповиќ.

Поранешниот началник на одделението за крвни деликти објаснува дека настанал проблем.

  • Беше поставен на тревната површина, му реков на колегата да го покрие со нешто поради мувата и го известивме обвинителот. Обвинителката ни рече дека во моментов е на распит, дека во Палатата на правдата има приведени и дека мора да биде сослушана и да почекаме уште малку. Тоа мало чекање траело три часа – вели Поповиќ и додава дека Зоран Марјановиќ тогаш бил на слобода, бидејќи по 48 часа бил пуштен од притвор поради немање докази.

Тој нагласува дека телото на Јелена Марјановиќ три часа стоело на сонце чекајќи го обвинителот.