Шпанките и Данките рутински до четврт-финале на Мундијалот

Шпанија и Данска се приклучија на Германија и на Бразил во четврт-финалето на Светското првенство во Шпанија, откако двете репрезентации стигнаа до убедливи победи и остануваат без пораз досега на Мундијалот.

Шпанките без проблем со 27:23 ја совладаа Хрватска, додека Данска имаше проблеми со Чехинките само во првото полувреме за да стигне до убедлива 29:14 победа.

Претходно, денеска Германија со убедливата 37:28 победа над Јужна Кореја, и Бразил со 24:19 победа во јужноамериканското дерби со Аргентина, обезбедија едно од првите две места во групите 3 и 4.

СП ШПАНИЈА 2021

ГРУПА 3

Јужна Кореја – Германија 28:37 (16:19)

Унгарија – Конго 30:22 (16:8)

Чешка – Данска 14:29 (9:12)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-95899-39260”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА 4

Аргентина – Бразил 19:24 (10:13)

Јапонија – Австрија 32:30 (15:19)

Хрватска – Шпанија 27:23 (9:12)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-95900-39260”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Текстот Шпанките и Данките рутински до четврт-финале на Мундијалот е превземен од МАКФАКС.