Силен земјотрес од шест степени го погоди Токио

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на префектурата Ибараки во Јапонија.

Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри од брегот на Јапонија. Како што се наведува, не постои опасност од цунами, објави „Новости“.

#ULTIMAHORA #BREAKING Fuerte #Sismo Strong #earthquake Magnitud 6.0 en #Japon el epicentro se localizo a 118km al Sureste de la ciudad de #Iwaki a una profundidad de 20km 05:33hrsLOCAL No hay #Alerta de #Tsunami #Japan la onda sísmica se sintió hasta la ciudad de #Tokio pic.twitter.com/gZtjpOFymP

— Celeste Centaury (@CCentaury) August 3, 2021

Според корисниците на Твитер, тој се тресел добри 30 секунди.

Луѓето во паника избегаа од Олимпиското село.

Текстот Силен земјотрес од шест степени го погоди Токио е превземен од МАКФАКС.