Силно невреме во Канада остави над 200.000 луѓе без струја

Канадската компанија „Хидро еден“ објави дека повеќе од 450.000 нејзини потрошувачи се соочиле со прекин на струја поради невремето.

Околу 115.000 луѓе се уште се без струја. Тоа се повеќе од 280.000 луѓе, кои беа погодени од недостигот на струја во саботата, пренесува „Ројтерс“.

Компанијата со седиште во Торонто, која снабдува околу 1,4 милиони потрошувачи, соопшти дека нејзините тимови го обновиле снабдувањето со електрична енергија на повеќе од 335.000 корисници и се обидуваат да ја вратат струјата и кај другите што е можно поскоро.

Претходно, канадската агенција за животна средина и климатски промени издаде предупредување за силни ветрови во јужните региони на Онтарио, предупредувајќи за очекуваните удари на ветер до 120 km/h.

Текстот Силно невреме во Канада остави над 200.000 луѓе без струја е превземен од МАКФАКС.