Скај спорт: Диего Карлос е пред трансфер во Њукасл

Њукасл, вчера, го донесе второто засилување во зимскиот преоден рок,а „Скај спорт“ најавува дека наскоро уште еден играч ќе пристигне на „Сент Џејмс парк“.

По Киран Трипие и Крис Вуд, договор со Њукасл би требало да потпише и Диего Карлос. Бразиелцот е играч ан Севилја, чии договор со клубот истекува во јуни 2024 година. Проценката на „Трансфермарк“ е дека тој вреди 45.000.000 евра.

Првата понуда од 35.000.000 евра била одбиена од Севилја, но како што тврди „Скај спорт“, Њукасл ќе испратат нова, повисока за 5.000.000 евра, што ќе ги задоволи апетитие на клубот од Андалузија.

Диего Карлос кариерата ја започна во Деспортиво, во Бразил играл и за Сао Паоло, Паулиста и Мадуреиро. Од 2014 година игра во Европа, во Есторил, Порто и Нант.

Сезонава има одиграно 27 натпревари за Севилја, постигнал два гола.

Доколку трансферот од 40.000.000 евра биде реализиран, Диего Карлос ќе стане најскапито играч во историјата на Севилја.

Текстот Скај спорт: Диего Карлос е пред трансфер во Њукасл е превземен од МАКФАКС.