Сончево но студено време во текот на викендот

Времето денеска ќе биде сончево, студено и ветровито, информираат од УХМР.

Претежно во северните делови ќе има мала до умерена облачност. Долж Повардарието ќе дува повремено засилен северозападен до северен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до 3, а максималната ќе достигне од 5 до 13 Целзиусови степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Mаксималната температура ќе достигне 9 степени.

До понеделник ќе се задржи стабилно и суво време со слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

В недела и понеделник ќе има услови за појава на утринска магла по одделни котлини, а во вторник се очекуваат локални врнежи од снег, само некаде на пониските места повремено од дожд.

Текстот Сончево но студено време во текот на викендот е превземен од МАКФАКС.