Тинејџерот на ПАО испиша историја во Евролигата

Панатинаикос ја победи Алба со 82:67, а Неоклис Авдалас влезе во историјата на Евролигата.

Покрај тоа што со 15 години стана најмладиот играч кој играл натпревар во Евролигата, Авдалис стана и најмладиот кошаркар што успеал да постигне поени во елитното натпреварување.

Панатинаикос ја забележаа четвртата победа, во 14 натпревар сезоната. На табелата „зелените“ се наоѓаат на претпоследното место во Евролигата.

First points in the EuroLeague for the 15-years old kid youngster!

Congratulations!#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/QZGs9WVSlg

— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) December 10, 2021

Текстот Тинејџерот на ПАО испиша историја во Евролигата е превземен од МАКФАКС.