(Видео) Цунами удри на пацифичката држава Тонга: Брановите носат сè пред себе

Пацифичката држава Тонга е погодена од цунами по вулканска ерупција на дното на Тихиот Океан.

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледаат големи бранови кои удираат по крајбрежните области носејќи сè пред себе и снимки на луѓе како бегаат и се обидуваат да влезат во нивните автомобили.

Некои жители на Тонга биле погодени од цунамито додека присуствувале на миса во црква каде што останале заробени.

This family were in church. They’d just finish having choir practice and the tsunami hit 😩❤️🇹🇴 #Tsunami #Tonga #Oceania pic.twitter.com/j1poqeJ5Td

— Journalist Siraj Noorani (@sirajnoorani) January 15, 2022

Во водите на Тихиот океан во близина на Апија, главниот град на Самоа, се регистрирани бранови високи околу еден и пол метар, соопшти американскиот Пацифички центар за предупредување од цунами.

A tsunami hit the island of Tonga after a volcanic eruption. #Tsunami #Tonga pic.twitter.com/trp9PQvsuu

— Aleksander Onishchuk (@Brave_spirit81) January 15, 2022

Mетеоролошка служба на Тонга соопшти дека предупредувањето за цунами е на сила за целиот остров.

Предупредување за цунами било дадено и во Нов Зеланд, како и од американскиот Пацифички центар за предупредување, но не и од австралиската служба, пренесоа светските агенции.

BREAKING: Tsunami hits Tonga as nearby volcano erupts pic.twitter.com/TRM1iKtAft

— BNO News (@BNONews) January 15, 2022

Текстот (Видео) Цунами удри на пацифичката држава Тонга: Брановите носат сè пред себе е превземен од МАКФАКС.