(Видео) Киев блокиран! Хаос во главниот град на Украина, граѓаните бегаат на запад

Украинското население е во страв, а според странските медиуми луѓето масовно ги напуштаат домовите за да се спасат.

„Би-Би-Си“ пишува дека голем број луѓе го напуштаат главниот град на Украина, каде што се слушаат сирени, а улиците кон излезите од градот се пренатрупани.

Huge traffic jam at the exit from #Kiev
Residents are trying to escape from the city to the west#Ukraine pic.twitter.com/wmTLrzWNuU

— Middle East Update (@islamicworldupd) February 24, 2022

На социјалните мрежи луѓето пишуваат како се чувствува паника во градот, а некои заминале и во скривници.

На телевизиските снимки се гледа како луѓето се молат на улица. Дописникот на „Гардијан“ пишува дека на улиците има малку луѓе, а пред банкоматите има огромни гужви.

Escape from Kyiv, Ukraine pic.twitter.com/2VrhR4Gwux

— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) February 24, 2022

„Сообраќајот преку Северниот мост во Киев се движи кон запад, а во правец на исток нема автомобили“, пишува Си-Ен-Ен.

Екипите на „Си-Ен-Ен“ рано утринава на терен известија дека слушнале експлозии кои звучеле како да доаѓаат од источниот дел на главниот град на Украина.

Текстот (Видео) Киев блокиран! Хаос во главниот град на Украина, граѓаните бегаат на запад е превземен од МАКФАКС.