(Видео) Литванија воведува вонредна состојба на границата со Полска

Литванската влада одобри воведување вонредна состојба во регионите кои граничат со Белорусија.

„ Одлуката е донесена земајќи ја предвид влошената ситуација во пограничниот регион, поради што е доставена на одобрување до парламентот“, изјави литванската премиерка Ингрида Симонита, цитирана од руската агенција ТАСС.

Според предлогот на литванското Министерство за внатрешни работи, вонредната состојба ќе стапи на сила на 10 ноември на полноќ во пограничната област и на пет километри од таа област, како и на места за мигрантите од африканските и азиските земји кои влегле во Литванија преку Белорусија. Предложено е овој режим да трае еден месец.

Официјален Минск смета дека обвинувањата на Варшава дека белоруски војници ја минуваат границата со Полска се неосновани, соопшти денеска белоруското Министерство за одбрана.

Според Минск, претставници на полското Министерство за одбрана се сретнале со воените аташеа од белоруската амбасада во Варшава на 8 ноември за да разговараат за наводните прекршувања на полската граница од страна на припадниците на белоруската служба и нивната вмешаност во миграциската криза, објави руската новинска агенција ТАСС.

Министерството за одбрана на Белорусија истакна дека Минск ги смета сите обвинувања од Полска за неосновани и неосновани, наведувајќи дека верува дека полското Министерство за национална одбрана не сака да бара конструктивно решение за проблемот и намерно се обидува да ја донесе сегашната конфликтна ситуација на политичко ниво.

Текстот (Видео) Литванија воведува вонредна состојба на границата со Полска е превземен од МАКФАКС.