(Видео) Маж во костум на „Џокер“ со нож повредил најмалку 17 луѓе во Јапонија

24-годишен маж облечен како „Џокер“ од стрипот „Бетмен“ со нож повредил најмалку 17 патници во воз во Токио, а потоа запалил оган.

На видеата кои се проширија на социјалните мрежи се гледа како патници трчаат низ вагони, како бегаат од пламените јазици и се обидуваат да избегаат низ прозорците, а спасувачките служби им помагаат, пишуваат агенциите.

Мажот бил облечен во костим на „Џокер“ од филмовите за „Бетмен“, објавија медиумите.

BREAKING: A number of people seriously injured on a train in #Tokyo , after a man stabbed passengers inside the train and then poured gasoline and set everything on fire , the attacker has been detained by police.
(Video of people fleeing from the train @siz33 ) pic.twitter.com/MAnPuA9WGN

— News_Executive (@News_Executive) October 31, 2021

„Мислев дека тоа е шега за Ноќта на вештерките“, изјави еден сведок, потсетувајќи се на моментот кога видел други патници како панично бегаат кон другиот автомобил.

„Тогаш видов човек како оди по овој пат, полека замавнувајќи со долг нож“. Сведокот кажал дека имало крв на ножот.

Локалните медиуми објавија дека полицијата го уапсила мажот на лице место и дека тој рекол дека сака да убива луѓе за да биде осуден на смрт.

Агенциите објавија дека тројца патници биле тешко повредени во нападот.

Текстот (Видео) Маж во костум на „Џокер“ со нож повредил најмалку 17 луѓе во Јапонија е превземен од МАКФАКС.