(Видео) Најмалку петмина загинати а околу 40 повредени кога автомобил влета во божиќна парада во Висконсин

/

Најмалку едно лице загина, а повеќе од 20 се повредени кога автомобил влета во божиќна парада во градот Вокиша, во американската сојузна држава Висконсин.

Началникот на полицијата Ден Томсон изјави дека лицето кое се смета за одговорно е во притвор, додека возилото по инцидентот е пронајдено на 32 километри западно од Милвоки.

Возилото удрило во повеќе од 20 луѓе. Некои од повредените се деца, а има и неколку смртни случаи како последица на овој инцидент – изјави Томсон за новинарите.

Тој изјави дека еден полицаец пукал во возилото.

WATCH: Shots are fired after a vehicle plows into a Christmas parade in Wisconsin pic.twitter.com/CIPa5xOd4U

— BNO News (@BNONews) November 21, 2021

Локалните власти соопштија дека однеле 11 возрасни и 12 деца во шест болници во округот и дека семејството и пријателите транспортирале многу повеќе во болниците.

Не е познато дали инцидентот е поврзан со тероризам, пренесува Ројтерс.

TRIGGER WARNING ⚠️

FULL VIDEO ⚠️#BREAKING

Reports of multiple injuries after car runs through Christmas parade in Wisconsin

Multiple people are feared to have been injured after a car reportedly rammed into a crowd of parade-goers in the city of #Waukesha, Wisconsin. pic.twitter.com/BkHLY18udH

— Gabriel Hébert-Rouillier 💀 (@Gab_H_R) November 22, 2021

Видеото објавено на интернет покажува црвено спортско теренско возило кое минува низ парадата, налетувајќи на повеќе од десетина луѓе пред толпата да истрча од тротоарот за да пружи помош.

Детската болница во Висконсин на „Твитер“ објави дека примила 15 пациенти, но не пријавила смртни случаи.

Текстот (Видео) Најмалку петмина загинати а околу 40 повредени кога автомобил влета во божиќна парада во Висконсин е превземен од МАКФАКС.