(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои во моментов се во болница, има полицаец кој не бил на должност.

Напаѓачот е уапсен и идентификуван како 37-годишен Данец кој живеел во Конгсберг. Полицијата соопшти дека ќе спроведе истрага за да утврди дали нападот има некаква врска со тероризам.

#BREAKING: A man shot at people with a bow and arrow outside shops and on the streets in central #Kongsberg, #Norway. Several killed, suspect arrested. pic.twitter.com/UFXTRYuaCB

— Subodh Kumar (@kumarsubodh_) October 13, 2021

По нападот, полициската управа им нареди на полицајците низ целата земја да носат огнено оружје. Норвешката полиција е генерално невооружена, но полицајците имаат пристап до оружје кога е потребно.

Полициската управа соопшти дека станува збор за мерка на претпазливост и „засега нема индикации дека националното ниво на опасност ќе се промени”.

Several died and were injured after an suspected terror attack in #Norway. A police operation incl bomb squad is underway in #Kongsberg center in connection with a person who has been observed with a bow and arrow. The alleged perpetrator has been taken into custody https://t.co/r8tT8CJGSH pic.twitter.com/KGSWusCjGJ

— 𝐌𝐢𝐜𝐡𝐚𝐞𝐥 𝐀𝐫𝐢𝐳𝐚𝐧𝐭𝐢 ☀️ (@MArizanti) October 13, 2021

Овој напад се случува десет години по терористичкиот напад во Норвешка, кога беа убиени 77 луѓе од ултрадесничарскиот екстремист Андерс Беринг Брејвик. Тој прво активираше автомобил-бомба во Осло, каде уби осум луѓе, по што на островот Утоја отвори оган врз присутните на годишниот летен камп што го организираше младинската организација на Лабуристичката партија, при што загинаа 69 луѓе, главно тинејџери и млади луѓе.

Текстот (Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец е превземен од МАКФАКС.