(Видео) Објавена снимка од нападот врз трговскиот центар во Киев

Руското Министерство за одбрана објави снимка од нападот со наведувана ракета врз трговскиот центар во Киев.

⚡️The video from a security camera of the Retroville shopping mall in Kyiv allegedly shows the recent attack in the capital’s Podil district.

Video: Proof of war in Ukraine/Telegram pic.twitter.com/6vTiQKhXOW

— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 20, 2022

Агенциите претходно објавија дека најмалку осум лица загинале во рускиот ракетен напад во трговскиот центар во Киев.

„Според информациите што ги имаме во моментов, погодени се неколку домови и трговски центар“, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко на својот канал „Телеграм“.

Текстот (Видео) Објавена снимка од нападот врз трговскиот центар во Киев е превземен од МАКФАКС.