(Видео) Пожар во зграда во Тајван, десет загинати и 44 се повредени

/

Најмалку десет луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван.

Зградата се запалила околу три часот наутро, објави противпожарната служба во градот Каосиунг.

Пожарот е изгаснат, а операцијата за пребарување и спасување е во тек.

Во тек е истрага за причините за пожарот.

Текстот (Видео) Пожар во зграда во Тајван, десет загинати и 44 се повредени е превземен од МАКФАКС.