(Видео) Протести во Виена против задолжителната вакцинација-Владата мора да падне, порачаа насобраните

Илјадници луѓе протестираа во Виена против планот на владата да воведе задолжителна вакцинација против Ковид-19 следниот месец.

„Владата мора да падне“, скандираа на протестот кој веќе е вообичаен настан во центарот на Виена во сабота, објави Ројтерс.

Парламентот следната недела треба да гласа за прашање што ги подели граѓаните бидејќи расте бројот на заразени со коронавирус.

Владата воведе четврто затворање на национално ниво во ноември и рече дека вакцинацијата ќе биде задолжителна за сите Австријци.

Австрија е првата земја од ЕУ што донесе ваква одлука.

Анкетата што ја спроведе магазинот „Профил“ покажа дека 51 отсто од испитаниците се против задолжителната вакцинација од февруари, од кои 34 отсто се против задолжителната вакцинација воопшто, а 17 отсто сакаат да почекаат со тоа.

Истражувањето покажа дека 45% од Австријците се за задолжителна вакцинација од февруари.

Текстот (Видео) Протести во Виена против задолжителната вакцинација-Владата мора да падне, порачаа насобраните е превземен од МАКФАКС.