(Видео) Пукање пред Пентагон – повредени неколку лица, меѓу нив и полицаец

Најмалку три лица се повредени, меѓу кои и полицаец, при пукање пред Пентагон, јавуваат американските медиуми.

Зградата на Пентагон денеска беше блокирана, а на ниту еден од вработените не му било дозволено да излезе, откако се случило пукање на блиската автобуска станица, објави Агенцијата за воена заштита на „Твитер“.

Video from the Pentagon complex shows first responders on the scene of multiple people shot at the #Pentagon pic.twitter.com/drQNS9BY1u

— Newsistaan (@newsistaan) August 3, 2021

Пукањето се случило пред зградата, на градска автобуска станица, која е главниот влез за илјадници вработени во Пентагон, пренесуваат американските медиуми. Две лица се тешко повредени, јавија дел од медиумите.

🚨🚨🇺🇸#BREAKING: #Pentagon building on lockdown following an “active shooting incident” on metro bus platform. pic.twitter.com/K9FzQNqmvK

— Terror Alarm (@terror_alarm) August 3, 2021

Возовите од метрото добиле наредба да го заобиколуваат Пентагон поради полициската истрага.

Итните служби се на местото  на настанот, а повеќе детали засега не се познати.

Текстот (Видео) Пукање пред Пентагон – повредени неколку лица, меѓу нив и полицаец е превземен од МАКФАКС.