(Видео) Се шират шпекулации дека Ердоган имал мозочен удар, некои тврдат дека починал

/

Во јавноста се појавија шпекулации дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е во лоша здравствена состојба.

На социјалните мрежи вчера се проширија шпекулации дека Ердоган доживеал мозочен удар и дека е примен во болница. Некои дури тврдеа дека тој починал.

Членот на Републиканската народна партија од левичарската ориентација, Ајкут Ердоган, кој е и пратеник во турскиот парламент, тврди дека на апликацијата „Вацап“ почнале да кружат пораки за здравјето на турскиот претседател и дека тој имал мозочен удар во вторникот вечерта и бил сместен во болница. Шпекулациите дополнително се разгореа со видео на кое се гледа дека Ердоган тешко оди.

Ne görüyorsunuz? pic.twitter.com/r1WvOxbArw

— İMAM efendi (@muhalifimam__) November 1, 2021

Меѓутоа, портпаролот на Ердоган, Фахретин Алтун, среде тие шпекулации објави видео на „Твитер“ како турскиот претседател без помош излегува од лимузината, па ги демантира наводите од социјалните мрежи.

„Верувајте им на пријателите, плашете се од непријателот“, вели Алтун во описот на видеото.

Dosta güven, düşmana korku… pic.twitter.com/ljoR6UEAuI

— Fahrettin Altun (@fahrettinaltun) November 3, 2021

Наводите дека Ердоган е во лоша здравствена состојба се демантирани со објавата од официјалниот твитер-профил на претседателот на Турција, јавуваат грчките медиуми. Објавена е фотографија од средбата на првиот човек на Турција со амбасадорите и генералниот секретар на Советот на Турција.

President @RTErdogan met with Secretary General of the Turkic Council Baghdad Amreyev at the Presidential Complex. pic.twitter.com/qFqm0LyrEg

— Turkish Presidency (@trpresidency) November 3, 2021

Турските власти поднесоа правна постапка против 30 лица бидејќи објавиле на „Твитер“ за наводната смрт на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Според „Асошиетед прес“, тие лица би можеле да бидат обвинети за наводно ширење дезинформации и манипулативна содржина, како и за навреда на Ердоган.

Текстот (Видео) Се шират шпекулации дека Ердоган имал мозочен удар, некои тврдат дека починал е превземен од МАКФАКС.