(Видео) Се урна руски авион – нема преживеани

Авион „ан-26“ на руските воздухопловни сили се урна во областа Воронеж, а екипажот загина.

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа целата несреќа на рускиот авион.

Информацијата за авионската несреќа првично ја објави „РИА новости“ повикувајќи се на прес-службата на Западниот воен округ.

Самолет Ан-26 при выполнении планового полета по перевозке военного имущества потерпел крушение в Воронежской области, сообщили в ЗВО.

Экипаж самолета погиб.

По предварительным данным, причиной аварии стал отказ техники. К месту происшествия выдвинулась комиссия ВКС. pic.twitter.com/8uqkXcleJR

— Известия (@izvestia_ru) February 24, 2022

Според првичните податоци, причината е дефект на опремата.

На местото е испратена комисија за утврдување на причините за инцидентот.

Текстот (Видео) Се урна руски авион – нема преживеани е превземен од МАКФАКС.