(Видео) Се урна зграда од 21 кат во Лагос

Зграда од 21 кат се урна во Лагос, главниот град на Нигерија. Властите стравуваат дека под урнатините има заглавено луѓе.

„Мислев дека е земјотрес, целата зграда се урна“, вели Оли Апата, кој живее недалеку од урнатата зграда.

Breaking: Reports of people trapped after a 21 story building under construction collapsed in Lagos, Nigeria. pic.twitter.com/6KnzrfxlYu

— PM Breaking News (@PMBreakingNews) November 1, 2021

Апата додаде дека зградата била во изградба веќе две години и дека инвеститорот претходно истиот ден се сретнал со потенцијалните купувачи.

21 storey building collapses at Gerald road Ikoyi Lagos
50 people including the building owner are traps inside pic.twitter.com/77kjRjGp7d

— JÓNÅD (@iamjonado) November 1, 2021

Видеата споделени на социјалните мрежи покажуваат луѓе што ги пребаруваат урнатините во потрага по преживеани.

Уривањето згради е релативно вообичаено во Лагос, главниот град на Нигерија, кој има 20 милиони жители.

Во рушењето две згради во 2019 година загинаа десетици луѓе.

Текстот (Видео) Се урна зграда од 21 кат во Лагос е превземен од МАКФАКС.