(Видео) Се урна зграда во Турција, десетмина се затрупани, 13 луѓе се спасени

Десет луѓе се заробени во урнатините, а 13 се спасени, откако се урна деловна зграда во Малатја на истокот на Турција,

„Дваесетина луѓе се наоѓале во зградата во време на несреќата, нешто пред 17 часот по локално време“, кажа гувернерот на покраината, Ајдин Барус.

#news
Building collapses in #Turkey – dozens trapped

A two-story building collapsed in eastern Turkey’s Malatya on Tuesday. Search and rescue efforts are ongoing to pull some 20 people believed to be trapped under the rubble. pic.twitter.com/dx4CgDVuSq

— RawNews1st🎥📰 (@Raw_News1st) November 9, 2021

Повеќе од два часа по почетокот на спасувачката акција десетина луѓе и понатаму биле заробени под урнатините, јави телевизијата Хабертурк.

Тринаесет лица се спасени и хоспитализирани, според владината агенција за управување со природни катастрофи Афад.

„Продолжуваат операциите на пребарување и спасување“, напиша на Твитер одговорниот за комуникации на турското претседателство Фахретин Алтун.

Две од повредените лица се во тешка состојба.

Малатја е град со 450.000 жители, на 500 километри воздушна оддалеченост од АНкара.

Текстот (Видео) Се урна зграда во Турција, десетмина се затрупани, 13 луѓе се спасени е превземен од МАКФАКС.